
Erasmus+ mobilność edukacyjna
Unijny program Erasmus+ wspiera kształcenie, praktyki i szkolenia studentów,
absolwentów i pracowników naukowych uczelni wyższych w latach 2014-2020.
Uczestnikami tego programu są następujące kraje partnerskie:
– wszystkie państwa Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy,
Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa,
Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy
– państwa EFTA/EOG: Norwegia, Islandia i Lichtenstein
– państwa kandydujące do UE: Turcja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (FYROM)
Szczegółowe informacje dotyczące programu można znaleźć na stronach internetowych:
http://erasmusplus.org.pl/o-programie/
https://international.uni.wroc.pl/pl/studenci/erasmus-informacje-ogolne
Uniwersytet Wrocławski koordynuje akcje związane z mobilnością edukacyjną, które obejmują:
- Wyjazdy studentów na studia;
- Wyjazdy studentów i absolwentów (do 1 roku po obronie pracy) na praktyki zawodowe;
- Wyjazdy nauczycieli akademickich na tygodniowe wizyty, w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych;
- Wyjazdy szkoleniowe pracowników niebędących nauczycielami akademickimi na tygodniowe wizyty szkoleniowe.
Lista uczelni, z którymi Międzywydziałowe Studium Ochrony Środowiska zawarło umowy o wzajemnej wymianie studentów i pracowników.
Obecnie studenci ochrony środowiska mogą korzystać z części miejsc w ramach umów dzielonych z kierunkami geologia przy współpracy z WNZKŚ oraz biologia przy współpracy z WNB*. Listę uczelni partnerskich, liczbę miejsc oraz miesięcy na wyjazd przedstawiono w poniższej tabeli.
Wyjazdy studentów na studia
Program ERASMUS+ oferuje wsparcie finansowe dla studentów, którzy chcieliby odbyć część studiów na uczelniach w krajach partnerskich. Oferta skierowana jest do studentów studiów licencjackich i magisterskich. W przypadku studentów kierunku Ochrona środowiska, warunkiem realizacji części programu studiów lub projektów naukowych jest podpisanie umowy między Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska a wybraną uczelnią z kraju partnerskiego. Efekty kształcenia przedmiotów lub projektów realizowanych przez studentów na uczelniach partnerskich muszą pokrywać się z efektami kształcenia przedmiotów realizowanych przez studentów na studiach kierunkowych ochrona środowiska.
Rekrutacja studentów na studia w uczelni partnerskiej oraz rozliczenie wyjazdów odbywa się zgodnie z regulaminami sporządzanymi co roku dla każdego Wydziału. Regulaminy rekrutacji i rozliczania są dostępne poniżej:
Szczegółowe informacje na temat wyjazdów znajdują się na stronie Biura Współpracy Międzynarodowej: https://international.uni.wroc.pl/pl/llp-erasmus/llp-erasmus-studia
Studenci realizujący przedmioty lub projekty naukowe na uczelni partnerskiej zobowiązani są do uzyskania ocen końcowych, na podstawie których otrzymają zaliczenie i średnią ocen na kierunku ochrona środowiska. Oceny wystawione studentom muszą być wyrażone za pomocą 5-stopniowejskali ocen:
Studenci mają obowiązek dopilnować aby oceny, które uzyskali na uczelni partnerskiej mieściły się w tej skali. Studenci, którzy po przyjeździe do kraju przedstawią oceny inne niż w tabeli, ale uzyskają 30 punktów ECTS za zaliczenie przedmiotów lub projektu, otrzymają w dziekanacie ocenę maksymalnie dostateczną za każdy przedmiot/projekt oceniony według innej skali.
Studenci zakwalifikowani na wyjazd w V semestrze studiów I stopnia (okres realizacji pracy licencjackiej) zobowiązani są do wybrania tematu pracy i promotora, pod opieka którego będą wykonywać pracę licencjacką oraz do złożenia deklaracji wyboru w Dziekanacie Międzywydziałowego Studium Ochrony Środowiska przed wyjazdem na uczelnię partnerską.
Wyjazdy studentów na praktyki
Program ERASMUS+ oferuje również wsparcie finansowe dla tych studentów i absolwentów kierunku ochrona środowiska, którzy chcieliby odbyć praktyki w różnych instytucjach (przedsiębiorstwie/firmie, placówce naukowo-badawczej, organizacji non-profit lub w innej instytucji: muzeum, bibliotece, szpitalu) krajów partnerskich, z wyjątkiem instytucji unijnych. Oferta skierowana jest do studentów studiów licencjackich i magisterskich oraz absolwentów w okresie do 1 roku po obronie pracy dyplomowej. Na każdym z trzech poziomów studiów można skorzystać z wyjazdu lub wyjazdów trwających łącznie do 12 miesięcy. Minimalny czas pobytu na praktyce za granicą wynosi 2 miesiące. Praktyka powinna być powiązana z odbywanymi/odbytymi studiami.
Rekrutacja studentów i absolwentów na praktyki odbywa się zgodnie z regulaminami sporządzanymi co roku dla każdego Wydziału. Regulamin rekrutacji dla Międzywydziałowego Studium Ochrony Środowiska jest dostępny poniżej:
Szczegółowe informacje na temat wyjazdów na praktyki znajdują się na stronie Biura Współpracy Międzynarodowej:
https://international.uni.wroc.pl/pl/programy-wymiany/llp-erasmus-praktyki
Wyjazdy nauczycieli akademickich na tygodniowe wizyty, w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych
Głównym celem wyjazdów nauczycieli akademickich w ramach programu Erasmus+ jest przeprowadzenie zajęć dydaktycznych w zagranicznej uczelni partnerskiej. Długość pobytu dydaktycznego wynosi od 2 do 5 dni, w trakcie których należy zrealizować minimum 8 godzin dydaktycznych. Liczba miejsc przysługujących pracownikom każdego Wydziału jest podawana na początku każdego roku akademickiego.
Procedura rekrutacji: osoby chętne do wyjazdu powinny dostarczyć Wydziałowemu Koordynatorowi programu Erasmus+ komplet dokumentów, zawierający:
- Wniosek, zawierający uzasadnienie celu wyjazdu, miejsce wyjazdu oraz podpis przełożonego wyrażającego zgodę na wyjazd.
- Oświadczenie o dotychczasowych wyjazdach naukowo-dydaktycznych w ramach programu Erasmus+.
- Wykaz zajęć dydaktycznych prowadzonych dla studentów zagranicznych w ramach programu Erasmus+ z podaną ilością godzin przypadających na poszczególne zajęcia.
- Wykaz osiągnięć dydaktycznych i organizacyjnych w roku akademickim poprzedzającym rok wyjazdu.
Termin składania dokumentów będzie podawany przez Koordynatora po ustaleniu liczby miejsc przypadających na wyjazdy dydaktyczne na Wydziale.
W trakcie kwalifikacji będą brane pod uwagę następujące kryteria:
- Liczba dotychczasowych wyjazdów w ramach programów Erasmus/Erasmus+ (pierwszeństwo przydziału grantu posiadają osoby, które dotychczas nie uczestniczyły w programie).
- Liczba oraz charakter zajęć dydaktycznych prowadzonych dla studentów zagranicznych w ramach programu Erasmus+ na Wydziale.
- Aktywność dydaktyczno-organizacyjna w roku poprzedzającym rok wyjazdu.
Szczegółowe informacje na temat wyjazdów dydaktycznych, stosownych procedur oraz dokumentów niezbędnych do przygotowania i rozliczenia wyjazdów znajdują się na stronie Biura Współpracy Międzynarodowej:
https://international.uni.wroc.pl/pl/wyjazdy-pracownikow/llp-erasmus-wyjazdy-dydaktyczne
Kontakt
Koordynator Erasmus+ dla kierunku ochrona środowiska
dr Adriana Trojanowska-Olichwer
tel. +48 71 375 9222
e-mail: adriana.trojanowska-olichwer@uwr.edu.pl
Regulaminy znajdują się tutaj



